Projekt: Kolorowy Tydzień
Dziś chciałabym podsunąć wam coś, mam nadzieję, przyda wam się podczas wprowadzania waszych uczniów w tematykę kolorów. Udostępnione materiały i pomysły mogą okazać się dobrym sposobem na urozmaicenie zajęć.
Mam nadzieję, że wzięliście sobie do serca to, by wystrzegać się od postrzegania kart pracy jako głównego trzonu swojej pracy z dzieckiem. Nie zamierzam oczywiście demonizować tej formy ćwiczeń, bo tak naprawdę może stanowić dobre pole do utrwalenia pewnych wiadomości a także próbę na sprawdzenie tego, co dziecko zdążyło już przyswoić, a z czym może mieć jeszcze trudność. Z kartami sprawa wygląda tak samo jak z każdą inną metodą czy formą pracy: podczas planowania działań naszych podopiecznych, warto trzymać się ich indywidualnych upodobań, predyspozycji, potrzeb. I zachować zdrowy rozsądek. Jak ze wszystkim. :)
Wspólnie z moimi uczniami, poświęciliśmy cały tydzień, na usystematyzowanie naszej wiedzy o podstawowych kolorach. Ograniczyłam je nie bez powodu. Uważam, że znacznie lepiej podzielić materiał na mniejsze partie i przyswajać go zgodnie z aktualnymi możliwościami poznawczymi naszych uczniów. Karty, które również wykorzystywałam, pobierzecie z zakładki POBIERZ w menu na górze strony.
Podjęte kolory:
kolor żółty
kolor czerwony
kolor niebieski
kolor zielony
CO UKRYŁAM DZIŚ W PUDEŁKU:
Każde zajęcia zaczynaliśmy z naszym pudełkiem tajemnic (więcej o metodzie możesz przeczytać tutaj). Ukryłam w nich odpowiednio poszczególne przedmioty:
- żółty - cytryna, ser, masło, makaron, klocki, balon, kubek, kredka, ziemniak
- czerwony - ketchup, pomidor, szminka, lakier do paznokci, klocki, segregator, kredka
- niebieski - miska, bluzka, kredka, klocki, książka, plastelina, kubek, słomka, widelec
- zielony - ogórek, sałata, łyżeczka, miseczka, kredka, klocki, groszek, liść, zioła w doniczce
Oprócz budowania i utrzymywania wspólnego pola uwagi, bez większego problemu dacie radę wpleść w tę aktywność nazywanie przedmiotów, opisywane ich, przeliczanie, określanie ich funkcji oraz szukanie różnic i podobieństw.
KOLOROWE ZADANIA:
Znajdziecie je także w zestawach z kartami, ale myślę, że warto wspomnieć o nich też w poście. Wiem, że część z Was nie będzie ich pobierać, szkoda byłoby, gdybyście przez tę decyzję stracili możliwość na zapoznanie się z tymi aktywnościami:
1. Spróbuj samodzielnie przygotować wiosenną kanapkę. Użyj do tego tylko żółtych przedmiotów.2. Znajdź dziesięć różnych przedmiotów w kolorze czerwonym, ukrytych w Twoim domu.3. Namaluj dowolny rysunek. Użyj do tego tylko kredki, farbki lub mazaka w niebieskim kolorze.4. Spróbuj wymyślić jak najwięcej rzeczy w kolorze zielonym. Możesz je namalować lub wypisać.
PIOSENKA: Śpiewające Brzdące - Znam kolory
Piosenki są świetnym urozmaiceniem każdych zajęć. Bogata oferta, do której mamy dziś dostęp, umożliwia idealne dobranie repertuaru do konkretnego tematu zajęć. Piosenki (lub np. bajki/wiersza) można wysłuchać, spróbować zaśpiewać, dobrać do niej odpowiednie gesty (np. PJM) i wspólnie je zaprezentować. Jeden utwór może stać się motywem przewodnim tygodniowego projektu i stanowić kolejną formę utrwalenia oraz zgeneralizowania nabytej wiedzy czy umiejętności.
POLECANE KOLOROWE EKSPERYMENTY:
W tym miejscu gorąco polecam Wam kanał na YouTUBE: Nauka i Eksperymenty. To prawdziwa skarbnica fenomenalnych pomysłów, które z powodzeniem można wykorzystać na swoich lekcjach. Eksperymenty są proste, ale widowiskowe, przez co z całą pewnością spotkają się z pozytywnym przyjęciem przez dzieci. Z czym warto się zapoznać?
1. Tęcza na talerzu - eksperyment z wykorzystaniem wody i paczki skittlesów.
2. Zmiana koloru - potrzebujecie: trzech naczyń, barwników oraz wody.
3. Wędrujący kolor - trzy naczynia, woda, barwniki i papier
4. Kolorowy deszcz - słoik, woda, pianka do golenia i dowolny barwnik
5. Tęcza w szklance - pojemniki, woda, barwniki, pipeta lub strzykawka
Mam nadzieję, że mój pomysł na zorganizowanie kolorowego tygodnia, przypadł Wam do gustu. Przyznam szczerze, że na pewno będę chciała powtórzyć go z moimi uczniami, gdy wszystko wróci już do normy i spotkamy się w szkole.
Na dziś to już wszystko. Jeśli jesteście ciekawi kolejnych pomysłów lub chcecie być na bieżąco z publikowanymi przeze mnie pomocami terapeutycznymi i dydaktycznymi, zachęcam do odwiedzenia i zaobserwowania mojej strony na facebooku.
Do usłyszenia!
Super pomysl z kolorami i mega zaangazowanie
OdpowiedzUsuń